O vile

191-vila-Karla-Jelinka

Milí návštěvníci,

vítejte v Jelínkově vile, hotelu v srdci Vysočiny prosyceného historií a jemnou sladovou vůní našeho piva Harrach.

Právě historie vily a místa, na kterém stojí, pro nás hraje důležitou roli, hrdě se k ní hlásíme a doufáme, že genius loci a odkaz našich předků tu pocítíte i vy během svého pobytu.


Ať už tedy sedíte s točeným Harrachem v naší restauraci, relaxujete u dobré kávy v jednom z našich hotelových pokojů, anebo se k nám teprve chystáte, přečtěte si, co se v těchto místech kdysi odehrávalo...

Původní mlýn

Podle kronik stával na místě našeho hotelu od nepaměti mlýn; první zmínka o něm pochází z roku 1588. Jeho zvláštností byl neobyčejně dlouhý vodní náhon (920 metrů), který jednotlivým majitelům sloužil k různým hospodářským účelům.

A dnes slouží i nám - využíváme ho k přívodu vody z řeky Balinky do sklepení naší budovy, kde v haltýřích uchováváme ryby. Tento systém jim umožňuje žít v podmínkách, které nejvíce připomínají jejich přirozené prostředí. Ryby si díky tomu zachovávají čerstvost až do okamžiku, kdy jsou připraveny ke konzumaci v naší restauraci, která svým interiérem odkazuje právě na původní mlýn...

Vila továrníka Jelínka

Mlýn postupně střídal majitele, až se v roce 1904 vrátil do majetku města. A ještě v témže roce ho od města odkoupil Karel Jelínek, majitel velkomeziříčské továrny na kůže Antonín Jelínek a syn, a to s podmínkou, že zde vybuduje elektrárnu a elektrickým proudem bude zásobovat naše město.

Starý mlýn následně zbořil a na jeho místě postavil moderní obytnou vilu, která se svou podobou už příliš nelišila od Jelínkovy vily, jak vypadá dnes.

A svému slovu továrník mimochodem dostál: Z vodního náhonu vytvořil vodní elektrárnu s Francisovou turbínou s dynamem na stejnosměrný proud, kterým nejprve zásoboval kromě nově postavené vily a své továrny také radnici, Obecník, městskou spořitelnu a tělocvičnu Sokola a po rekonstrukci elektrárny kolem roku 1915 pak celé město. V tomto „poslání“ pokračoval po smrti Karla Jelínka v roce 1935 i jeho syn Antonín, svého času starosta Velkého Meziříčí.

Éru továrníka Jelínka připomíná dobový nábytek v některých pokojích našeho hotelu, které nesou názvy jako Pokoj Karla Jelínka nebo Pokoj Antonie podle jeho manželky.

Znárodnění vily a její znovuzrození v roce 2004

Další osudy rodiny Jelínkových korespondovaly s politickým děním v naší zemi: V roce 1946 došlo ke znárodnění elektrárny a v roce 1948 totéž postihlo i koželužnu a samotný dům, tehdy už známý pod lidovým názvem „Jelínkova vila“.

Antonín Jelínek tou dobou pobýval v Jižní Americe, kam byl vyslán tehdejším Ministerstvem průmyslu a ČZKG (Československé závody kožedělné a gumárenské) k nákupu surových kůží. Do vlasti se pod vlivem únorového znárodňování už nevrátil a zůstal v emigraci.

Samotná vila sloužila v éře státních podniků jako obytný dům a později se stala majetkem města, pro špatnou údržbu ale nebyla obyvatelná a chátrala.

Novou naději přinesl až začátek 90. let, kdy celou nemovitost koupil Lubomír Jurek, tatínek našeho současného jednatele Martina Jurka. Během let 2002–2004 ji zrekonstruoval a vybudoval tu hotel s rybí restaurací a pivovarem, čímž navázal na staletou tradici vaření piva ve Velkém Meziříčí.

Naše pivo jsme nazvali Harrach a asi vás nepřekvapí, že i tento název v sobě nese kus historie...

Proč právě "Harrach"?

Hned na úvod je třeba říci, že nápad pojmenovat naše pivo "Harrach" přišel od občanů Velkého Meziříčí, které jsme před otevřením našeho minipivovaru v roce 2004 požádali o tipy.

"Harrach" se mezi nimi objevil vícekrát a nám se zalíbil. A to nejen pro svou jednoduchost, údernost a vznešenost, ale především proto, že úzce souvisí s historií našeho města - odkazuje totiž na hraběte Františka Mariu Alfreda Harracha z rodu Harrachů, který byl v letech 1908–1937 majitelem místního zámku.


fotojidla-37

A proč spojení hotelu s pivovarem a rybí restaurací?

Na to nejlépe odpoví náš jednatel Martin:

"Spojení pivovaru s ubytováním sahá daleko do minulosti: ubytovací zařízení byla historicky často situována tak, aby mohla svým hostům poskytovat čerstvé pivo. Můj otec tuto tradici oživil v době, kdy v České republice začaly vznikat první minipivovary.

No a doplněním tohoto konceptu o rybí restauraci jsme chtěli hostům rozšířit gastronomický zážitek. Tato kombinace totiž láká různorodé skupiny zákazníků a umožňuje nám vytvářet unikátní chuťové kombinace.

Sladkovodní ryby jsou navíc tátovou velkou vášní, kterou jsem od něj přejal i já. Naším společným cílem je šířit povědomí o regionálních rybách a pokrmech z nich mezi širokou veřejnost."

MARTIN JUREK, jednatel Jelínkovy vily


Zastavte se k nám i vy...

  • Přijeďte si odpočinout. V našem hotelu najdete stylové historické pokoje i moderní apartmány a všichni naši hosté mají vstup do wellness zóny se saunou zdarma.
  • Přijeďte si pochutnat. V naší restauraci vám připravíme například jednu z našich specialit z až 11 druhů čerstvých sladkovodních ryb.
  • Přijeďte k nám na pivo. Poctivé, české a ručně dělané, které slaví úspěchy u odborníků i štamgastů.
  • A využít můžete i naše školicí prostory a uspořádat u nás konferenci, firemní akci či školení.


Těšíme se na vás!